ULGA TERMOMODERNIZACYJNA

Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę i pompy ciepła

Rosnące coraz bardziej koszty prądu sprawiają, że wiele osób decyduje się skorzystanie z wielu programów, dotacji i ulg. Jedną z nich jest podatkowa ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie od dochodu wszystkich wydatków, poniesionych w trakcie przedsięwzięć mających na celu poprawę energetyczną budynku. Mowa tu o wymianie źródła ciepła – montażu pompy ciepła, ociepleniu domu czy montażu kolektorów słonecznych. Od 2019 roku uldze termomodernizacyjnej podlega również montaż domowej instalacji fotowoltaicznej.

 

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej, która uwzględnia wydatki poniesione na montaż fotowoltaiki czy pomp ciepła mogą skorzystać podatnicy, którzy spełniają określone zasady, czyli:

  • ich dochody są opodatkowane według jednolitej stawki podatku liniowego – 19 %;
  • rozliczają się według skali podatkowej – 17% lub 32%;
  • ich dochody są rozliczane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga skierowana jest do osób, które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego, domu w zabudowie szeregowej, bądź połowy bliźniaka. Warto również podkreślić, że inwestycja, której koszty mają zostać odliczone od podatku musi zostać zakończona przed upływem 3 lat od roku, w którym został poniesiony pierwszy wydatek. Co równie ważne – nie istnieje ograniczenie w liczbie nieruchomości, na którą jeden właściciel może dokonać odliczenia. Z tego względu osoby posiadające kilka domów mogą zsumować poniesione wydatki. Ważne, by posiadać wszystkie faktury, stanowiące dokumentację kosztów. Z ulgi natomiast nie mogą skorzystać podatnicy, którzy są dopiero w trakcie budowy domu.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na wszystkie realizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku, gdy przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie zostanie skończone w określonym terminie, podatnik będzie musiał zwrócić otrzymane pieniądze.

 

Katalog wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi, dotyczący fotowoltaiki i pomp ciepła

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Pomożemy Państwu wybrać najlepszą ofertę, szytą na miarę Waszych potrzeb!