MÓJ PRĄD

Rządowy program Mój Prąd – dopłaty do fotowoltaiki i nie tylko…

Montaż paneli fotowoltaicznych cieszy się coraz większą popularnością, choć jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Osoby zainteresowane korzystaniem z odnawialnych źródeł energii mogą skorzystać z rządowego programu Mój Prąd, wspierającego inwestycje w przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Pozwala on odzyskać część poniesionych kosztów. Maksymalne dofinansowanie w czwartej edycji programu może wynieść nawet 20 500 zł. Dotacja w programie stworzonym przez Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska obejmuje nie tylko montaż instalacji fotowoltaicznych, ale również budowę magazynów energii czy ciepła, bądź też inteligentnych systemów zarządzania energią.

 

Kto może skorzystać z rządowego programu Mój Prąd?

Rządowy program Mój Prąd skierowany jest  do osób fizycznych, które wytwarzają energię na własne potrzeby. Warunkiem koniecznym jest podpisanie umowy kompleksowej. Pieniądze można przeznaczyć tylko na zakup i montaż nowej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli więc chcemy rozbudować, bądź przebudować istniejące już systemy PV, czyli zwiększyć liczbę modułów lub przyłączyć kolejną instalację do PPE z osobnym falownikiem nie otrzymamy wsparcia finansowego.

Z dotacji mogą skorzystać więc skorzystać osoby, które podłączą swoją instalację fotowoltaiczną do nowego sytemu rozliczeń net – billing (rozliczana będzie nie ilość, a wartość energii według aktualnych stawek) oraz prosumenci w dotychczasowym systemie upustów – tzw. net – metering, jeśli jednak zdecydują się przejść na nowy system rozliczeń i potwierdzą do przez OSD.

 

Na co można przeznaczyć dotacje z programu Mój Prąd?

Twórcy programu jasno określili jakie maksymalne kwoty będzie można otrzymać i na co je przeznaczyć.

  • W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW dostaniemy do 5 000 zł (sama instalacja – 4 000 zł, wraz z dodatkowymi produktami – 5 000 zł.
  • Jeśli zdecydujemy się na budowę magazynów energii elektrycznej, czyli urządzeń pozwalających na magazynowanie energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną możemy starać się o kwotę do 7 500 zł. Warto przy tym pamiętać, że minimalna pojemność akumulatorów musi wynosić 2 kWh, a cena za 1 kWh nie może przekroczyć 4 000 zł.
  • Dotacja obejmuje również magazyny ciepła, czyli zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła bądź kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u wyposażone w grzałkę elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. jako jedno kompletne urządzenie, pompy ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. oraz zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem. W tym przypadku maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać to 5 000 zł.
  • W przypadku systemów zarządzania energią elektryczną HEMS/EMS kwota dotacji nie może przekroczyć 3 000 zł.

Warto również podkreślić, że można wnioskować o dofinansowanie  zarówno na inwestycje sprzężone, czyli np. montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii, jak i oddzielne, np. montaż samej fotowoltaiki lub systemu zarządzania energią. W przypadku magazynów ciepła dofinansowanie nie przysługuje jeśli nie wpływają one na wzrost autokonsumpcji prądu, który jest wytwarzany  przez instalację fotowoltaiczną.