DOTACJE

Dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła – programy, z których warto skorzystać

 

Fotowoltaika stanowi jedno z najpopularniejszych w Polsce źródeł energii odnawialnej. Coraz więcej właścicieli domowych elektrowni słonecznych decyduje się na połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Pozwala to, prócz szybszego zwrotu kosztów, na osiągnięcie niezależności energetycznej. Jednak dla niektórych gospodarstw domowych ogromną przeszkodą dla skorzystania z rozwiązań OZE są wysokie koszty takiej inwestycji. Warto jednak podkreślić, że osoby zainteresowane montażem instalacji fotowoltaicznej, bądź pompy ciepła mogą skorzystać z wielu programów – zarówno ogólnokrajowych, jak i lokalnych. Dzięki nim koszty inwestycji w energię odnawialną

 

Dotacje do pomp ciepła zwiększające dostępność rozwiązań OZE

  • Czyste Powietrze – to jeden z najpopularniejszych programów, w którym można uzyskać aż 18 000 zł dotacji na pompę ciepła powietrze - woda. W przypadku, gdy zdecydujemy się na montaż z instalacją PV kwota odpowiednio wzrasta. Z dotacji mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy zdecydują się na wymianę starego źródła ciepła na paliwa stałe. Warto również podkreślić, że istnieje możliwość łączenia dotacji z programu Czyste Powietrze z ulgą podatkową oraz innymi programami gminnymi, np. Stop Smog.

 

  • Moje Ciepło – ten program adresowany jest do właścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych. Dotację można przeznaczyć na zakup oraz montaż pomp ciepła w budynkach, które mają podwyższony standard energetyczny. Maksymalnie można otrzymać do 30 % poniesionych kosztów, czyli do 7 000 zł w przypadku powietrznych pomp ciepła. Z programu Moje Ciepło nie mogą skorzystać właściciele starszych budynków mieszkalnych.

 

  • Energia Plus – to program dedykowany przedsiębiorcom, chcącym zakupić pompę ciepła. Otrzymana kwota pozwoli na pokrycie max. 50 % poniesionych kosztów. To jednak nie jedyna oferta programu Energia Plus. Można bowiem otrzymać pożyczkę, na max. 15 lat i w ten sposób pokryć aż 85 % inwestycji.

 

  • Dotacje miejskie, gminne lub wojewódzkie – również pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Warto więc skompletować odpowiednie dokumenty, by móc z nich skorzystać.

 

Dotacje do instalacji fotowoltaicznych obniżające koszty zakupu i montażu

  • Czyste Powietrze – to program w którym osoby uzyskujące dochód do 100 000 zł rocznie mogą uzyskać dofinasowanie do 30 000 zł. Kwota ta może zostać podwyższona do 37 000zł, a nawet 69 000 zł, w przypadku uboższych właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Kwota ta pokryje nawet 90 % kosztów inwestycji.

 

  • Energia Pluspodobnie jak w przypadku pomp ciepła, z programu mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na założenie instalacji fotowoltaicznej. Warunki są takie same – max. pokrycie 50 % poniesionych kosztów, bądź możliwość skorzystania z pożyczki, która pokryje aż 85% wydanej kwoty. Spłatę można rozdzielić na max. 15 lat.

 

  • Dotacje miejskie, gminne lub wojewódzkie, z których warto skorzystać, decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych.

 

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta i chcielibyście poznać więcej szczegółów, bądź potrzebujecie fachowego doradztwa, serdecznie zapraszamy do kontaktu.