ROZWIĄZANIA DLA DOMU

Rozwiązania dla domu – dzięki nim rachunki za prąd i ogrzewanie będą niższe

Coraz więcej osób budujących, bądź remontujących swoje domy zastanawia się nad wyborem najbardziej wydajnego systemu grzewczego. Wysokie rachunki za prąd czy ogrzewanie spędzają sen z powiek wielu osobom. Warto więc zastanowić się nad odnawialnymi źródłami energii (OZE). Montaż pompy ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są nie tylko względy finansowe, ale również ekologiczne.  

 

Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną?

Pompa ciepła mimo iż wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych, to jednak do działania potrzebuje również energii elektrycznej. Stąd też, by obniżyć koszty warto uzupełnić taką instalację o fotowoltaikę, która dostarczy praktycznie darmową energię do zasilania pompy.

Jednoczesne wykorzystywanie instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła pozwala w znaczny sposób zredukować nie tylko koszty ogrzewania domu, ale również  ciepłej wody użytkowej.  Warto bowiem podkreślić, że energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest nie tylko ekologiczna, ale również darmowa. Jeśli więc dobierzemy odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej oraz dopasujemy wydajność sprężarki do bieżącej produkcji energii elektrycznej, eksploatacja urządzeń znajdujących się w naszym domu również nie będzie generowała kosztów. Zaoszczędzimy również pieniądze, które należałoby przeznaczyć na opał oraz zyskamy trochę miejsca, gdyż nie będzie nam potrzebna kotłownia. Im więcej energii produkowanej przez instalację będziemy zużywać, tym większe korzyści ekonomiczne przyniesie nam inwestycja w fotowoltaikę.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Dom ogrzewany pompą ciepła z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej nie tylko nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji, ale również nie przyczynia się do eksploatacji paliw w elektrowniach. Pozwala więc walczyć ze smogiem oraz globalnym ociepleniem klimatu. Z pewnością więc przypadnie do gustu wszystkim osobom, którym los środowiska naturalnego nie jest obojętny. Śmiało można więc powiedzieć, że komfort życia mieszkańców domu z zamontowaną pompą ciepła i fotowoltaiką znacznie wzrasta.

 

Na co zwrócić uwagę decydując się na montaż  instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła?

Pompę ciepła można zainstalować w wielu domach – od murowanych po szkieletowe. Jednak planując takie przedsięwzięcie warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Nie tylko dla efektywności pompy, ale również dla komfortu cieplnego domowników ogromne znaczenie ma rodzaj ogrzewania. Najlepiej sprawdzi się płaszczyznowe – ścienne lub podłogowe, które będzie doskonale współpracowało z każdym rodzajem pompy oraz zapewni komfort użytkowania.

Ważny jest również dobór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła oraz dopasowanie urządzenia grzewczego do zapotrzebowania naszego gospodarstwa domowego. Te bowiem czynniki będą miały bezpośredni wpływ na dobór mocy instalacji fotowoltaicznej.

Warto zdecydować się na montaż pompy ciepła powietrze – woda, która charakteryzuje się wysoką niezawodnością, a jej instalacja jest prosta i nie wymaga podejmowania dodatkowych czynności.