POMPY CIEPŁA

POMPY CIEPŁA

Postaw na system wykorzystujący odnawialne źródła energii i wybierz pompę ciepła!

Coraz więcej gospodarstw domowych i firm stawia na odnawialne źródła energii – OZE. I wcale nie dziwi ów fakt, gdyż inwestowanie w systemy, które pozyskują ciepło z powietrza, światła słonecznego, wody czy gleby jest nie tylko opłacalne, ale również przyjazne dla środowiska. Stosowanie pomp ciepła powietrze – woda jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania powietrza. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, niskie zużycie energii, wysoka niezawodność i wydajność energetyczna, niewielkie koszty konserwacji czy wysoki komfort użytkowania – niezależnie od pory roku to tylko jedne z wielu zalet pomp ciepła powietrze – woda, dzięki którym te urządzenia stają się coraz bardziej popularne.

 

Pompy ciepła – niezwykle efektywne urządzenie grzewcze

Pompy ciepła, będąc źródłem energii odnawialnej, w pełni wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym – wodzie, powietrzu czy gruncie. Ich działanie nie jest uwarunkowane procesem spalania, dlatego też decydując się na takie rozwiązanie nie potrzebujemy kotłowni czy składu opału, a nasze najbliższe otoczenie nie jest zanieczyszczane spalinami, kurzem czy popiołem. Pompy ciepła powietrze-woda są jednymi z najpopularniejszych systemów grzewczych, gdyż umożliwiają łatwy i szybki montaż, a przy tym charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną. Do ogrzewania lub chłodzenia wykorzystują powietrze z zewnątrz, które dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprzężeniu wytwarza ciepło użytkowe.

Pompy ciepła powietrze-woda są wysoce efektywne w ogrzewaniu budynków mieszkalnych czy usługowych. Posiadają bardzo dobre parametry techniczne, a ich eksploatacja nie wymaga dużych nakładów finansowych. W połączeniu z fotowoltaiką tego typu urządzenie działa praktycznie bezkosztowo. Co ważne, pompy ciepła powietrze – woda nie stwarzają ryzyka wybuchu, pożaru czy zaczadzenia. Są czyste, ciche, a przy tym całkowicie bezemisyjne. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to niezwykłe korzyści dla klienta. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty ogrzewania domu czy firmy są relatywnie niskie, podobnie jak  koszty ciepłej wody użytkowej.

Tego typu urządzenia grzewcze można zamontować zarówno w nowopowstałych budynkach, jak i tych remontowanych czy wybudowanych jakiś czas temu. W przeciwieństwie do kotłów czy pomp gruntowych, pompy ciepła powietrze – woda nie zajmują wiele miejsca, a ich montaż jest łatwy i szybki. Nie wymagają też montażu grzejników ściennych, które w wielu przypadkach psują estetykę pomieszczenia. Niewątpliwą zaletą  systemu wykorzystującego odnawialne źródła energii jest jego wielofunkcyjność. Pompy ciepła nie tylko ogrzeją dom czy biuro, podgrzeją wodę użytkową, ale także latem ochłodzą pomieszczenia.

 

Monoblok czy Split – jaką pompę ciepła wybrać?

Biorąc pod uwagę budowę pompy ciepła powietrze – woda można wyróżnić urządzenia typu Monoblok i Split. Obydwa rozwiązania posiadają wiele zalet, przemawiających na ich korzyść. Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależeć więc będzie od wielu czynników - preferencji klienta czy warunków architektonicznych budynku.

Pompa ciepła Monoblok zbudowana jest z jednego segmentu, w którym wszystkie części  urządzenia, zawierające F-gazy są szczelnie zamknięte przy pomocy spawania, twardego lutowania twardego, bądź innej metody łączenia trwałego. Niewątpliwą jej zaletą jest łatwość montażu, który nie wymaga wykonywania specjalnych prac. Tego typu urządzenie posiada mniejszą ilość czynnika chłodniczego, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia ustawy F- gazowej. Warto bowiem podkreślić, że pompy ciepła, których czynnik chłodniczy przekracza 3 kg podlegają obowiązkowi rejestracji.

Pompę Monoblok można instalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Decydując się na montaż w budynku musimy przygotować się na większy hałas oraz konieczność wykonania dużych otworów dla wyprowadzenia kanałów powietrznych. Takie rozwiązanie chroni jednak urządzenie przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Zabudowanie pompy ciepła Monoblok na zewnątrz z pewnością wyeliminuje źródło hałasu, ale musimy pamiętać o zabezpieczeniu tego systemu grzewczego przed zamarzaniem wody, gdy pojawi się przerwa w dostawie prądu.

Pompa ciepła Split, w przeciwieństwie do Monobloku nie jest urządzeniem zamkniętym hermetycznie. Składa się bowiem z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej.  W pierwszym module znajduje się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. Zachodzi tu większość procesów związanych z transportem i wytwarzaniem ciepła. Na moduł wewnętrzny składają się skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompa obiegowa c.o. Oba moduły są połączone rurami chłodniczymi.

Jeśli zależy nam na ciszy, to warto zastanowić się nad montażem pompy ciepła typu Split. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia grzewczego  jest wyeliminowanie z budynku źródła hałasu, bowiem sprężarka oraz wentylator parownika są montowane na zewnątrz. Warto również dodać, że w klasycznym rozwiązaniu jednostka zewnętrzna jest połączona z jednostką wewnętrzną, znajdującą się w budynku przewodami z czynnikiem chłodniczym. Decydując się na montaż pompy ciepła typu Split nie musimy się martwić, że układ pompy ciepła zamarznie. Pewnego rodzaju utrudnienie stanowi konieczność ingerencji w układ chłodniczy urządzenia. Montaż pompy ciepła typu Split czy też poprowadzenie rurociągu chłodniczego między jednostkami może być wykonany wyłącznie przez osobę mającą  uprawnienia F-gazowe. W przypadku pompy Monoblok, hermetycznie zamkniętej, instalator takich uprawnień mieć nie musi.

 

Pompa ciepła All in one – kompromis między Monoblokiem a Splitem

To kompaktowe i estetyczne urządzenie, będące kompletną centralą grzewczo - chłodzącą, wyposażoną w rekuperator. Dzięki niemu z łatwością ogrzejesz dom czy inny lokal, schłodzisz pomieszczenie czy też zapewnisz mu odpowiednią wentylację, a przy tym przygotujesz ciepłą wodę użytkową. Pompę ciepła All in one montuje się wewnątrz budynku, dzięki czemu urządzenie nie jest narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne, a przy tym jednostka zewnętrzna nie zajmuje miejsca na elewacji, bądź w ogrodzie czy innym miejscu. Powietrze niezbędne do działania pompy ciepła jest doprowadzane przez znajdujący się w ścianie zewnętrznej kanał.

Decydując się na zakup tego typu systemu grzewczego mamy pewność, że koszty jego eksploatacji będą niskie, dzięki odzyskowi energii w układzie wentylacji. To także inwestycja w zdrowie swojej rodziny oraz ochronę środowiska. Użytkowanie pompy All in one jest niezwykle proste i komfortowe. Nie trzeba również specjalnie ingerować w układ chłodniczy urządzenia, który jest hermetyczny i zawarty w jednej jednostce, typu monoblok. Stąd też sam montaż jest szybki i prosty. Tego typu urządzenie grzewcze nadaje się do nowoczesnego budownictwa o powierzchni do 200 m2 .

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania, rozwiejemy wątpliwości i pomożemy w zakupie pompy ciepła dostosowanej do Waszych potrzeb.